Ile pomagają gumy?

ZESTAW 4 GUMY DO ĆWICZEŃ TAŚMY OPOROWE POWERBAND, krzyczą do mnie setki aukcji na allegro, gdy po raz kolejny zmuszony jestem zamówić parę kompletów po tym jak zostały zamęczone na siłowni. Wszystkie wyglądają tak samo i mam wrażenie, że wychodzą z jednej i tej samej fabryki a zmienia się tylko branding zamawiającego. 

Ten sprzęt treningowy na stałe zagościł w fitnesowych przybytkach i nic nie wskazuje, że moda na gumy przeminie – i dobrze, bo to jedne z niewielu nowoczesnych akcesoriów treningowych, które faktycznie działają, co więcej, działają rewelacyjnie, nie tak jak AbGymnick twojego wujka.

To urządzenie wyrzeźbiło w swojej karierze zero brzuchów.

Lateksowe gumy treningowe znajdują zastosowanie w:

  • rehabilitacji
  • prehabilitacji
  • rozciąganiu
  • budowaniu siły
  • budowaniu mięśni

Dobra, każdy już wie do czego ich używać i pod jaką nazwą szukać na allegro, jednak w tym wpisie postanowiłem odpowiedzieć na odwieczne pytanie:

A ILE KILOGRAMÓW OPORU MA TA GUMA?!

Przeprowadzając badania posługiwałem się profesjonalnym sprzętem pomiarowym firmy Camry, który tak naprawdę jest miernikiem siły ścisku, ale zaadaptowałem go swoich celów.

Skupię się tutaj na sile gumy w układzie do podciągania, gdy guma zawieszona jest na drążku a ćwiczący w niej stoi, więc siła z jaką pomaga rośnie wraz z jej rozciągnięciem, zapisywałem wartość graniczną.

Wszystkie gumy mają już swoją historię i generują mniejszą siłę niż gumy nowe, ale to akurat jest wariant z który najczęściej spotkasz się na siłowni.

W naszym klubie wykorzystujemy właściwie 3 kolory gum: cienka czerwona, średnia czarna, i gruba fioletowa. Mamy jeszcze ultra-grubą zieloną, ale pomijam celowo.

Wyniki pomiarów:

Czerwona: 

Nowa: ~10kg

Używana: 7,2kg

Czarna: 

Nowa: ~15kg

Używana: 11,6kg

Fioletowa:

Nowa: ~20kg 

Używana: 16,6kg

Guma, która jest widocznie zmęczona, posiada nacięcia, jest sparciała będzie generowała nawet o połowę niższą siłę, dlatego jeżeli chcesz wykorzystywać je jako narzędzie do kontroli progresji np. w podciąganiu, zadbaj, aby w miarę możliwości używać taśm w podobnym stanie.

0 replies on “Ile pomagają gumy?”