Jak i dlaczego powinieneś trenować z łańcuchami

Pewnie zdarzyło ci się usłyszeć od mamy, że jesteś wyjątkowym misiem-pysiem i nie ma drugiej takiej osoby na ziemi – zła wiadomość, kłamała, ale jest w tym też trochę racji. Ludzie różnią się od siebie budową ciała, wzrostem, długością kończyn, ilością mięśni, pofałdowaniem mózgu i kręgosłupem moralnym. Warto o tym pamiętać przy układaniu treningów, doborze ćwiczeń, ponieważ w niektórych pozycjach ruchu jesteś silniejszy niż w innych i na pewno zaobserwowałeś to wcześniej. Dla przykładu: Możesz stać z ciężarem na plecach z którym nie jesteś w stanie zrobić przysiadu a hantle które utrzymasz nad głową bez problemu będą niemożliwe do utrzymania w pozycji crucifix hold, ma to związek ze zmianą dźwigni.

Co powiesz więc na to, aby zmienić ten układ i sprawić, aby tam gdzie jest łatwo było ciężko i zastymulować ciało do rozwoju? Podpowiem, tu możesz tylko zyskać.

Reakcja łańcuchowa

Co zyskujesz dodając łańcuchy do swojego treningu?

  1. Nie poświęcasz techniki dla większego ciężaru
  2. Przeciążasz górną (zdecydowanie łatwiejszą) porcję ruchu
  3. Rozwijasz eksplozywność
  4. Dodajesz kolejne narzędzie do warsztatu intensyfikacji treningów

Jak ustawić łańcuchy

Zestaw składa się z tulei do założenia na gryf, karabinków, cieńszego łańcucha do regulacji i łańcuchów będących obciążeniem, całość waży około 20kg. Gruby łańcuch składa się z dwóch części, które możesz zdjąć, aby zmniejszyć ciężar układu.

Całość powinna być ustawiona w taki sposób, aby po wyciągnięciu ze stojaków 2-3 ogniwa leżały na podłodze w ten sposób unikniesz kołysania się łańcuchów i nie zamienisz ćwiczenia w wyciskanie na BOSU. Jeżeli Twoim celem jest wprowadzenie niestabilności do treningu to wtedy założenie ich w błędny sposób jest okej, ale rób to proszę w intencji a nie niewiedzy. 

Poprawny układ łańcuchów po podniesieniu sztangi ze stojaków. W tym położeniu ciężar wynosi około 60kg. Gryf 20kg + 2x~20kg w łańcuchach.
Dolna część ruchu. W tym wypadku ciężar to już tylko 25kg!

Regulacja

Dla ułatwienia pracy z łańcuchami ogniwa oznaczone są taśmą co 5 długości. Zacznij liczenie od strony łańcuchów obciążających i zapisz sobie idealne ustawienie w planie treningowym! Na sali będziesz wyglądał jakbyś wiedział co robisz.

Voila! Właśnie wszedłeś w posiadanie tajemnej wiedzy treningowej, teraz czas na wykorzystanie jej w praktyce. Nie musisz układać swojego planu od nowa. W kolejnym cyklu pomyśl o dodaniu łańcuchów do 1-2 podstawowych ćwiczeń i wprowadź odrobinę nowości do swojego treningu a poprawę powinieneś zobaczyć w ciągu 2-4 tygodni, ale możliwe że szybciej!

Na koniec wygrzebałem z internetów prawdziwą perełkę-rebus. Znajdź jedną rzecz, która jest na tym zdjęciu wykonywana poprawnie. Odpowiedź: Nie ma takiej.

Przysiad na palcach w butach do trailu z łamaną sztanga, nałożonymi FatGripami i łańcuchami. Serce trenera złamane.
0 replies on “Jak i dlaczego powinieneś trenować z łańcuchami”