[Plan treningowy] Jak popłynąć szybciej w teście na 500m?

Dystans 500m na ergometrze wioślarskim to wielka próba siły, wytrzymałości i charakteru, który wielu śmiałków powalił na podłogę, dlatego znalazł się na liście zadań RAT! Zaprezentowany plan treningowy pomoże Ci w przygotowaniu się do tego piekielnego wysiłku i sprawi, że będzie… odrobinę mniej piekielny.

Przygotowanie

Krok 1: Sprawdź i zapisz swój najlepszy czas na 500m.

Krok 2: Ustal swoje tempo bazowe poprzez wiosłowanie na dystansie 2000m.

Krok 3: Wykonuj jedną do trzech krótkich sesji tygodniowo (przed lub po treningu) przez pięć do sześciu tygodni. 

Krok 4: Ponownie przetestuj 500m i przygotuj się na miłe zaskoczenie.

To jak szybko możesz przepłynąć 500m zależy od wielu czynników. Ukończenie tego programu przyniesie następujące korzyści:

  • Poznasz swoje możliwości, dowiesz się, jak długo możesz utrzymać daną moc i lepiej zrozumiesz swoje ograniczenia fizyczne i psychiczne.
  • Twój układ krążenia stanie wydajniejszy w usuwaniu mleczanu i dostarczaniu tlenu do mięśni.

Ustalenie tempa bazowego

Przed pierwszą sesją treningową przepłyń 2000 metrów. Wiosłuj w tempie, które uważasz za komfortowe. Tempo, które w razie potrzeby możesz utrzymać przez kolejne 2000 m, czyli wiosłowanie łatwe. Będzie to około 40%-50% Twojego maksymalnego wysiłku. Średnia moc w ciągu tych 2000m będzie twoją bazą.

Plan treningowy na 500m

Program obejmuje kilka sprintów na 100% wysiłku, a następnie odpoczynku w swoim tempie bazowym. Clou programu jest zdolność utrzymania tejże mocy między gwałtownymi przyspieszeniami, które muszą być wykonywane na całość – wytrzymałość psychiczna odgrywa tu kluczową rolę.

Idealnie byłoby abyś wykonał ten program przez 6 tygodni z 2-3 sesjami treningowymi, ale wszystko oczywiście zależy od Twoich zasobów czasowych. Koniec gadania, bierzemy się do roboty! Ustaw ekran tak, aby liczba w dużym centralnym polu była mocą wyjściową (waty). Naciśnij “Just Row” i ruszaj!

Sesja 1: 100% wysiłku: 15 sekund; Tempo bazowe: 45 sekund. 8-10 rund.

Sesja 2: 100% wysiłku: 30 sekund; Tempo bazowe: 2 minuty 30 sekund. 5-6 rund.

Sesja 3: 100% wysiłku: 45 sekund; Tempo bazowe: 3 minuty 15 sekund. 3-4 rundy.

Opis i wskazówki

100% wysiłku oznacza, cóż… 100% wysiłku. Walcz wszystkimi siłami o utrzymanie jak najwyższej wartości Watów przez zadany czas. Musisz przygotować swój mental na to wyzwanie i zacząć czuć się komfortowo w warunkach niekomfortowych.

Tempo bazowe: Tempo bazowe to średnia wartość Watów z dystansu na 2000m, który płynąłeś na początku programu.

Liczba rund: Każda runda bezpośrednio następuje po poprzedniej bez odpoczynku. Czy zrobisz trzy lub cztery, pięć lub sześć a może osiem do dziesięciu jest twoim wyborem, w zależności od tego, jak się czujesz lub ile masz czasu.

Obserwuj moc w trakcie wiosłowania: To ważne! Zapamiętaj najwyższą wartość interwałów na 100% i próbuj ją pobić w kolejnych treningach. 

Kontroluj czas ustawiając sobie interwały w aplikacji. W ten sposób nie będziesz musiał zastanawiać się i odliczać sekund, robisz gdy zegar piknie i przestajesz gdy piknie znowu.

Progresja

Podczas trzech pierwszych sesji treningowych w razie potrzeby, możesz dostosować swoje tempo bazowe, aby było osiągalne. Pamiętaj, że nacisk kładziony jest na 100% przyspieszenia. Twoim wyzwaniem jest osiągnąć maksymalną moc lub przekroczyć ją podczas każdego sprintu. Na sesjach czwartej, siódmej i dziesiątej (jeśli dotrzesz tak daleko) zwiększ swoje tempo bazowe o 10%. Dla jasności – zwiększaj swoje tempo bazowe o 10% po każdych trzech sesjach.

Przykład 1: Marta ukończyła pierwsze trzy treningi i ustala, że jej tempo bazowe to 50 watów. Jej dotychczasowa maksymalna moc podczas sprintów wynosi 202 waty. W sesjach czwartej, piątej i szóstej, Marta musi utrzymać bazową moc wyjściową na poziomie co najmniej 55 watów pomiędzy zrywami. Podczas sprintów dąży do pokonania 202 watów i utrzymania wysokiego poziomu mocy. Marta musi utrzymać tempo bazowe o mocy co najmniej 61 watów w sesji siódmej, ósmej i dziewiątej.

Re-Test

W tym momencie ukończyłeś 6 tygodniowy plan treningowy i jesteś gotowy podjąć wyzwanie. Bogatszy o wiedzę i doświadczenie zastanów się jak rozplanujesz siły a najlepiej zapoznaj się z krótkim artykułem, który opisuje to zagadnienie.

Powodzenia i koniecznie daj mi znać jak Ci poszło!

0 replies on “[Plan treningowy] Jak popłynąć szybciej w teście na 500m?”