Wady i zalety treningów grupowych. Czy to dobry wybór dla ciebie?

Czy wiesz, że na początku działalności nazywaliśmy się CrossFit Rankor? Było to w dawnych czasach gdy Gotye ze swoim utworem Somebody That I Used To Know zajmowało pierwsze miejsca w listach przebojów. Czołowa część nazwy największą popularność ma już za sobą i pomimo tego, że nie przedstawiamy się już jako krosfity to nadal treningi grupowe są trzonem działalności Rankor Athletics.

Poniżej przedstawię wady i zalety tego typu treningów, aby łatwiej było zdecydować, czy to odpowiednia opcja dla ciebie. Zauważ, że część pozycji pokrywa się i może być odbierana jako plus lub minus w zależności od celu, który ci przyświeca.

Wady treningów grupowych:

 • ograniczona indywidualizacja i brak specjalizacji
 • wyższa cena
 • stałe godziny zajęć
 • wysoka intensywność treningów
 • wymagana samodzielność w kontroli procesu treningowego

Ograniczona indywidualizacja i brak specjalizacji

Realizowany w Rankor Athletics grupowy program treningowy ma na celu rozwój wielu cech motorycznych i nie skupia się na specjalizacji pod żadną dyscyplinę sportową. Krótko mówiąc, plan treningowy ma sprawić abyś był wystarczająco silny, sprawny i w dobrej kondycji. Co oznacza wystarczająco? Przyjmując standardy siłowe RA mężczyzna o wadze 85kg powinien być w stanie podnieść w martwym ciągu 170kg. Nie tak mało prawda? Prawda. Gdy porównamy się jednak do wyspecjalizowanych sportowców to początkujący trójboista podnosi 270kg. Jeżeli chcesz być w czymś najlepszy, prawdziwym numerem jeden, bądź rywalizujesz w sporcie to treningi grupowe nie są dla ciebie.

Ograniczona indywidualizacja dotyczy również przeciwwskazań zdrowotnych i kontuzji. Nie zrozum mnie źle, bierzemy to pod uwagę, czasami jest to jednak niemożliwe albo mocno utrudnione.

Wyższa cena

Dla osób, które cenią sobie oszczędność, koszt treningów grupowych wynoszący 220zł  może okazać się za wysoki, szczególnie jeżeli porównamy to z opłatami za np. Multisport (często za bezcen) lub karnet na siłownię (około 130zł). Jeżeli kierujesz się głównie kosztem usługi to treningi grupowe nie są dla ciebie.

Stałe godziny zajęć

Prowadzimy treningi w stałych godzinach i nie ma możliwości, że będą pasowały one każdemy – wiemy o tym. Zawsze będzie o 15 minut za wcześnie lub 30 za późno. Jeżeli potrzebujesz większej elastyczności to treningi grupowe nie będą najlepszym rozwiązaniem.

Wysoka intensywność treningów

Trening trwa 60-75 minut a my mamy plan do zrealizowania i mnóstwo roboty do zrobienia. Promujemy ambitne postawy ćwiczących i nie lubimy ściemniania. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy lubi narzucone tempo, relatywnie duże ciężary i mocne bicie serca. Masz ochotę poplotkować na siłowni? Chcesz się trochę poruszać, ale nie zmęczyć lub masz przeciwwskazania zdrowotne do pracy na wysokim tętnie? – treningi grupowe nie będą dla ciebie najlepszą opcją.

Wymagana samodzielność w kontroli procesu treningowego

Będąc na sali trener jest jak wściekły byk, jak chrabąszcz, jak gajowy, jak Tommy Lee Jones w “Ściganym“, pilnuje poprawnej techniki, sugeruje dobór obciążenia i wspina się na wyżyny intelektualnych zdolności,  ale nie odrobi zadania domowego za ciebie. Zapisywanie obciążeń, czasów, rekordów powtórzeń, uważne śledzenie tego co zrobiłeś i przychodzenie świadomym oraz przygotowanym na zajęcia procentuje – wielokrotnie zwiększając skuteczność grupowego programu treningowego. Niestety musisz robić to skrupulatnie i samodzielnie.

Zalety treningów grupowych

 • wyższa cena
 • stałe godziny zajęć
 • wysoka intensywność treningów
 • kooperacja i zdrowa rywalizacja wśród ćwiczących
 • poczucie przynależności do grupy
 • plan treningowy ułożony i realizowany pod nadzorem trenerów

Wyższa cena

Tak – to może być również zaleta! Każdy sposób, pozwalający na utrzymanie konsekwencji w treningu będzie dobrym rozwiązaniem. Wizja tracenia pieniędzy mocno godzi poznańskie serce i potrafi skutecznie wyciągać z domowych pieleszy. Ten mechanizm nie działa tak dobrze z kartami lojalnościowymi za które zapłaciłeś 39zł bądź otrzymałeś od pracodawcy za darmo. Jeżeli taki sposób jest w stanie cię zmotywować to treningi grupowe są dla ciebie.

Czas na suchar:

Kim są Szkoci?

To Poznaniacy wyrzuceni z Poznania za zbytnią rozrzutność.

Badum tsss….

Stałe godziny zajęć

Jak często zdarza ci się odmówić wizytę u fryzjera, bo nie masz ochoty tam iść? Pewnie nie za często. Deklaracja związana z zapisaniem na trening powoduje, że trudniej z niego zrezygnować a im więcej klubowych znajomych będziesz mieć tym trudniej będzie się wykręcić. Stałe godziny pozwolą na wcześniejsze zaplanowanie nieprzewidywalnego życia i decyzję czy wolisz zrobisz trening od rana i mieć to już z głowy czy może wykonać fajny łorkałcik na koniec dnia i położyć się spać szczęśliwie zmęczonym? Jeżeli cierpisz na brak samodyscypliny to treningi grupowe są dla ciebie.

Wysoka intensywność treningów

Mądry i ciężki trening przyniesie efekty to proste, ale nie łatwe. Pewnie znasz przypadki osób, które wiecznie są na siłowni, spędzają tam tyle godzin, że kurierzy zaczęli dostarczać paczki pod adres “wyciąg na bicka, obok orbitreka”, ale wciąż wyglądają tak samo? To dlatego, że intensywność ich treningów jest do bani. Minutowa przerwa między seriami przysiadów przemienia się w 15 minutowe skrolowanie facebooka. Na treningach grupowych robimy wszystko co potrzeba w 60 minut a praca w zespołach wpływa na wysoką koncentrację i zaangażowanie. Jeżeli cenisz swój czas albo jesteś leniwym skurczybykiem to treningi grupowe są dla ciebie.

Poczucie przynależności do grupy

Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz zajść daleko, idźcie razem. Bardzo mądrze ktoś napisał (szkoda, że nie ja 😿). O wiele łatwiej będzie ci budować formę otaczając się sportowymi świrami niż osobami których największą aktywnością jest wyjście do Roti na kebaba z czonskowym. Rankor Athletics to treningi, ale przede wszystkim społeczność osób, których wspólnym mianownikiem jest miłość do ruchu i chęć dbania o własne zdrowie zarówno na sali jak i poza nią. Jeżeli potrzebujesz motywacji i dobrej ekipy to treningi grupowe będą idealne dla ciebie.

Plan treningowy ułożony i realizowany pod nadzorem trenerów

Na siłowni czujesz się jak dziecko we mgle i właściwie to nie wiesz co tak naprawdę tam robisz? Jakie obciążenie jest potrzebne? Co robić, żeby mieć lepszy tyłek? Czy istnieją inne ćwiczenia niż wyciskanie na klatę? Czy ja to wogóle dobrze wykonuję? Zróbmy tak… ty będziesz mięśniem a trenerzy mózgiem. Pisałem wcześniej, że musisz być świadomym uczestnikiem, aby plan treningowy działał – owszem, ale nie musisz się znać na zasadach progresji, superkompensacji, superseriach, antagonistycznych grupach mięśniowych, metodach intensyfikacji i innych mądrze brzmiących terminach od których aż boli mnie głowa. Myślenie zostaw nam. Jeżeli chcesz, aby ktoś zawsze kontrolował w jaki sposób ćwiczysz i zapewniał plan treningowy stworzony zgodnie ze sztuką to treningi grupowe są zdecydowanie dla ciebie!

Mam nadzieję, że wypunktowanie wad i zalet treningów grupowych ułatwi wybór idealnego rodzaju zajęć dla Ciebie. Jeżeli większość punktów przechyla szalę w stronę zajęć z grupą pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z Bezpłatnego Tygodnia Wprowadzającego w Rankor Athletics. Wystarczy, że wybierzesz interesującą cię opcję, zarejestrujesz przez formularz a reszta potoczy się sama.

Do zobaczenia na sali!

0 replies on “Wady i zalety treningów grupowych. Czy to dobry wybór dla ciebie?”